Tłumaczenia przysięgłe –

czyli urzędowe “must have”

Tłumaczenie uwierzytelnione, zwane potocznie "przysięgłym" jest niezbędne w wielu czynnościach urzędowych, notarialnych lub sądowych. Najczęściej tłumaczone są dokumenty samochodowe potrzebne do rejestracji pojazdu, akty stanu cywilnego, dyplomy, świadectwa szkolne, wypisy z KRS. O czym warto pamiętać zamawiając tłumaczenie poświadczone?

Tłumacz przysięgły to osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego uzyskane wskutek zdania egzaminu państwowego. Wymagania wobec tłumaczy oraz sam egzamin wymagają umiejętności biegłego posługiwania się językiem prawniczym i specjalistycznym biznesowym, stąd sami tłumacze często nazywani są biegłymi. Tłumaczenie potwierdzone przez tłumacza przysięgłego określa się mianem tłumaczenia poświadczonego lub uwierzytelnionego, choć w języku potocznym przyjęło się określać tego typu tłumaczenie tłumaczeniem „przysięgłym”.

Tłumacz przysięgły wykonuje zazwyczaj tłumaczenia pisemne poświadczone dokumentów urzędowych lub wymaganych do przedłożenia w urzędach, a także tłumaczenia ustne podczas czynności wymagających uczestnictwa tłumacza przysięgłego i przekładu uwierzytelnionego, np. podczas czynności notarialnych lub zawierania aktów stanu cywilnego. Tłumaczenie przysięgłe pisemne zawiera formułę poświadczającą tłumacza przysięgłego, unikalny numer w repertorium tłumacza i jest opatrzone pieczęcią tłumacza. Na tłumaczeniu powinna znaleźć się również adnotacja czy tłumaczenie wykonane zostało z kopii czy oryginału dokumentu, dlatego każdorazowo, gdy tłumaczenie realizowane jest na podstawie skanu lub kopii, odpowiednia informacja o tym umieszczana jest w formule poświadczającej.

Tłumacza przysięgłego obowiązują ścisłe reguły realizacji tłumaczeń określone w Ustawie o zawodzie tłumacza przysięgłego. Tłumacz ma obowiązek przetłumaczyć wszystkie informacje znajdujące się na dokumencie, w tym pieczęci, informacje umieszczone na marginesach, adnotacje urzędowe czy pouczenia. Strona rozliczeniowa tłumaczenia po świadczonego to, zgodnie z przyjęta konwencją, 1125 znaków ze spacją.